Strategie SEO 360°

Transformăm investiția în SEO într-un plan de creștere pentru business

Pornim de la buget, obiective financiare și economia businessului. Analizăm cererea, competiția și website-ul, apoi construim combinația potrivită de Technical SEO, Content, Autoritate și GEO.

  • Strategie construită pe obiective de business
  • Buget conectat cu scenarii de impact
  • Toate capabilitățile SEO într-un singur plan

Nu îți cerem să alegi un pachet de servicii. Stabilim împreună ce trebuie să se întâmple pentru ca investiția să aibă sens.

Ce aduci tu

  • Obiective de business
  • Economie unitară
  • Buget disponibil
  • Cerere organică
  • Poziția competitivă

Diagnostic DWFStrategie SEO 360

Ce construim

  • Tehnologie
  • Relevanță
  • Autoritate
  • GEO
  • Măsurare

Ce urmărim

  1. Vizibilitate relevantă
  2. Trafic calificat
  3. Conversii
  4. Venit
  5. Profit
Strategia este o ipoteză de lucru: plan, scenarii, prioritizare, implementare, măsurare și ajustare. Nu o promisiune de rezultat.

Calculator de business case

Cât valorează SEO pentru businessul tău și ce trebuie să producă investiția

Trei întrebări, în ordinea în care le pune un CFO: cât valorează traficul organic actual, ce poate însemna o creștere a traficului calificat și ce rezultat ar fi necesar pentru a justifica bugetul.

Tipul calculului
Modelul de business
Date comune

Toate sumele folosesc moneda aleasă. Nu convertim între RON și EUR.

Perioada
Creșterea traficului calificat
Economia magazinului
Vezi rezultatul

Scenariu orientativ

Completează traficul, CPC-ul, bugetul și datele magazinului. Rezultatul apare aici, fără să trimiți nimic.

Rezultatele sunt scenarii orientative, nu forecasturi și nu garanții. Ele folosesc valorile introduse de utilizator și presupun că ratele de conversie rămân constante. Impactul real depinde de cerere, competiție, implementare, atribuție, sezonalitate, calitatea traficului și evoluția ecosistemului de căutare.

Ce mai trebuie să știi despre aceste cifre
  • CPC-ul arată valoarea media echivalentă, nu venitul.
  • Venitul nu este profit. Pragul de rentabilitate folosește marja.
  • SEO poate influența și branded search, assisted conversions și alte canale.
  • Atribuirea poate subestima sau supraestima contribuția.
  • Traficul incremental nu apare liniar. Calculatorul presupune o creștere treptată, ca simplificare.
  • Rezultatele pot necesita mai mult decât un singur an.
  • O parte din investiție construiește active cu valoare pe termen lung: pagini, content, autoritate, date.
Formulele și ipotezele calculatorului
E-commerce
Comenzi organice actualeTrafic organic × Rata de conversie
Venit organic actualComenzi × Valoarea medie a comenzii
Marjă brută actualăVenit organic × Marja brută
Trafic incrementalTrafic organic × Scenariul de creștere
Comenzi incrementaleTrafic incremental × Rata de conversie
Venit incrementalComenzi incrementale × Valoarea medie a comenzii
Venit net estimatVenit incremental × (1 − Rata retururilor)
Marjă brută incrementalăVenit net × Marja brută
Cost media echivalentTrafic incremental × CPC
Investiție SEO totalăBuget lunar × Număr de luni
Venit necesar pentru break-evenInvestiție ÷ (Marja brută × (1 − Retururi))
Comenzi necesareVenit necesar ÷ Valoarea medie a comenzii
Trafic necesarComenzi necesare ÷ Rata de conversie
Lead generation
Leaduri actualeTrafic × Rata vizitator–lead
Leaduri calificateLeaduri × Rata de calificare
Clienți actualiLeaduri calificate × Rata de închidere
Valoare actualăClienți × Valoarea medie a clientului
Trafic incrementalTrafic × Scenariul de creștere
Clienți incrementaliTrafic incremental × Rata lead × Calificare × Închidere
Contribuție incrementalăVenit incremental × Marja brută
Clienți necesari pentru break-evenInvestiție ÷ Contribuția medie per client
Leaduri calificate necesareClienți necesari ÷ Rata de închidere
Leaduri necesareLeaduri calificate ÷ Rata de calificare
Trafic necesarLeaduri necesare ÷ Rata vizitator–lead

Ipoteze

  • Valorile lunare actuale sunt cele introduse. Nu adăugăm sezonalitate.
  • Creșterea urcă liniar de la zero până la scenariul ales, în ultima lună. Pe 12 luni, totalul incremental cumulat este nivelul lunar × 6,5.
  • Ratele de conversie, valoarea comenzii și marja rămân constante.
  • Perioada de recuperare apare doar dacă marja incrementală cumulată ajunge la investiția cumulată în perioada aleasă.
  • Verdictul și clasificarea obiectivului folosesc pragurile calculatorului, nu benchmarkuri de piață.

Poziționare

SEO planificat ca investiție de business, nu ca listă de activități

Clientul stabilește obiectivul și nivelul de investiție. DWF construiește sistemul SEO necesar pentru a urmări acel obiectiv.

Nu vindem separat

  • Audit SEO
  • Technical SEO
  • Content
  • Link Building
  • Digital PR
  • GEO
  • Local SEO

Construim o strategie care stabilește

  • ce obiectiv financiar urmărește brandul
  • cât este dispus să investească
  • ce trebuie să se întâmple în business pentru ca investiția să merite
  • unde există potențial organic
  • ce combinație de capabilități este necesară
  • cum va fi măsurat impactul
  • cum ajustăm strategia în funcție de rezultate

Nu trebuie să proiectezi campania SEO. Ne ajuți să înțelegem obiectivul, economia businessului și nivelul de investiție. Combinația de acțiuni o proiectăm noi.

Trafic mai mic, impact mai mare

Când 20% mai puțin trafic poate produce mai mult business

Magazin online de echipamente profesionale: un exemplu construit pentru a arăta de ce traficul total nu mai poate fi judecat singur.

Exemplu

  • Trafic comercial
  • Trafic informațional
  • Venit organic (axa din dreapta)
Traficul total scade de la 1.000.000 la 820.000 de sesiuni. Scăderea vine din traficul informațional (700.000 → 470.000), în timp ce traficul comercial crește (300.000 → 350.000), iar venitul organic urcă de la 4.000.000 RON la 4.715.000 RON.
Vezi valorile pe trimestre
TrimestruInformaționalComercialVenit (RON)
Anul anterior, T1180.00072.000960.000
Anul anterior, T2170.00070.000940.000
Anul anterior, T3165.00075.000980.000
Anul anterior, T4185.00083.0001.120.000
Anul curent, T1140.00080.0001.080.000
Anul curent, T2120.00084.0001.110.000
Anul curent, T3105.00088.0001.175.000
Anul curent, T4105.00098.0001.350.000

Venit per sesiune

Anul anterior4,00 RONAnul curent5,75 RON

+43,8%

Comparația anuală a exemplului de exemplu
IndicatorAnul anteriorAnul curent
Trafic organic1.000.000820.000
Informațional700.000470.000
Comercial300.000350.000
Rata de conversie0,8%1,15%
Venit organic4.000.000 RON4.715.000 RON
  • Trafic total−18%
  • Trafic comercial+16,7%
  • Conversiiîn creștere
  • Venit organic+17,9%
  • Venit per sesiune+43,8%

Interpretare

Scăderea este concentrată în interogări informaționale cu probabilitate redusă de conversie, unde search landscape-ul s-a schimbat. În același timp, brandul a crescut pe căutări comerciale și pe paginile apropiate de decizie.

Exemplul nu arată că traficul mai mic este întotdeauna mai valoros. Arată de ce traficul total nu mai poate fi singurul indicator.

Schimbarea este compatibilă cu un ecosistem în care o parte dintre întrebările informaționale primesc răspuns direct în SERP. Diagnosticul real necesită analiza interogărilor, paginilor și feature-urilor afișate.

Indicatori

Traficul rămâne important. Dar nu mai este suficient.

Strategia urmărește cinci grupuri de indicatori, de la cerere până la active și vizibilitate în AI.

Cerere și vizibilitate

  • share of search
  • share of voice
  • vizibilitate comercială
  • acoperirea topicurilor
  • branded demand
  • AI Visibility

Calitatea traficului

  • conversion rate
  • revenue per session
  • lead value per session
  • engaged sessions
  • assisted conversions
  • pagini comerciale vizitate
  • pipeline

Business

  • comenzi
  • venit
  • marjă
  • leaduri
  • clienți
  • CAC blended
  • LTV, unde este disponibil
  • payback
  • contribuție

Active dezvoltate

  • pagini
  • content
  • autoritate
  • date
  • expertiză
  • mențiuni
  • infrastructură
  • poziții competitive

GEO

  • mențiuni în răspunsurile AI
  • categorii de întrebări
  • competitori
  • surse
  • sentiment sau context, dacă poate fi măsurat
  • evoluție

Scopul nu este să alegem indicatorii care arată bine. Scopul este să construim legătura dintre activitate, vizibilitate și rezultat comercial.

Mixul strategic

DWF decide mixul de capabilități după ce înțelege obiectivul

  1. Obiectiv financiar+ Buget + Perioadă + Economie unitară
  2. Diagnostic
  3. Gapuri și oportunități
  4. Mix strategic
  5. Implementare
  6. Măsurare și reprioritizare

Posibile componente ale campaniei

  • Technical SEO

    Pentru:

    crawling · indexare · arhitectură · JavaScript · performanță · migrări · scalabilitate

    Despre Technical SEO
  • Content

    Pentru:

    pagini comerciale · categorii · produse · servicii · blog · clustere · actualizare · expert content

    Despre Content
  • Autoritate

    Pentru:

    link gap · publisheri · Digital PR · mențiuni · assets · distribuție

    Despre Autoritate
  • GEO

    Pentru:

    monitorizare AI Visibility · întrebări · entitate · surse · content · autoritate

    Despre GEO
  • Local SEO

    Pentru:

    locații · Google Business Profile · reviews · pagini locale · reputație

    Despre Local SEO
  • Data Analytics

    Pentru:

    tracking · conversii · attribution · dashboard · impact financiar

    Despre Data Analytics

Mixul nu este fix. Bugetul este alocat către blocajele și oportunitățile cu cel mai mare impact estimat.

Alocarea bugetului

Bugetul urmează strategia, iar strategia urmează obiectivul

Un exemplu pentru 2.500 EUR pe lună. Ponderile se schimbă de la un brand la altul și de la o fază la alta.

Exemplu demonstrativ. Alocarea reală rezultă din diagnostic.

Alocarea demonstrativă a unui buget de 2.500 EUR pe lună
WorkstreamPonderePe lună
Technical SEO și product management15%375 EUR
Content comercial și editorial30%750 EUR
Autoritate și Digital PR25%625 EUR
GEO și monitoring10%250 EUR
Analytics și measurement10%250 EUR
Strategy, QA și project management10%250 EUR

Accentul se mută în funcție de stadiu

  1. Faza 1 — Fundație

    Mai mult buget către:

    • audit
    • tehnic
    • tracking
    • research
    • strategie
  2. Faza 2 — Dezvoltare

    Mai mult buget către:

    • content
    • categorii
    • servicii
    • assets
    • autoritate
  3. Faza 3 — Scalare

    Mai mult buget către:

    • extindere
    • Digital PR
    • noi piețe
    • GEO
    • optimizare

Procentele nu sunt universale. Un website cu blocaje tehnice majore poate avea nevoie de mai mult buget tehnic în primul an; unul cu fundația solidă, de mai mult content și autoritate.

Business case

Înainte să aprobăm planul, definim ce înseamnă „merită”

  1. Stabilim investiția
  2. Definim perioada
  3. Calculăm pragul de rentabilitate
  4. Stabilim scenariile
  5. Verificăm cererea disponibilă
  6. Verificăm poziția competitivă
  7. Evaluăm capacitatea de implementare
  8. Definim indicatorii timpurii
  9. Definim indicatorii comerciali
  10. Stabilim momentele de decizie

Indicatori care se mișcă în momente diferite

  1. Indicatori timpuriise mișcă primii

    • indexare
    • acoperire
    • pagini publicate
    • vizibilitate
    • Top 10
    • share of voice
    • autoritate
    • AI Visibility
  2. Indicatori intermediariconfirmă direcția

    • trafic calificat
    • pagini comerciale
    • engagement
    • leads
    • add-to-cart
    • assisted conversions
  3. Indicatori finaliarată impactul

    • clienți
    • comenzi
    • venit
    • marjă
    • pipeline
    • CAC
    • profitabilitate

SEO are indicatori care se mișcă în momente diferite. Nu așteptăm doar finalul anului pentru a afla dacă strategia este pe direcția potrivită.

De la buget la obiectiv

Datele nu sunt reale. Calcul orientativ.

Magazin online specializat

Date

Trafic organic lunar
100.000
Rata de conversie
1,5%
AOV
80 EUR
Marjă brută
35%
CPC mediu
0,50 EUR
Buget SEO
1.500 EUR/lună
Perioadă
12 luni

Situația actuală

Comenzi
1.500/lună
Venit organic
120.000 EUR/lună
Marjă brută
42.000 EUR/lună
Cost media echivalent
50.000 EUR/lună

De la investiție la trafic necesar

  1. Investiția1.500 × 12 luni18.000 EUR
  2. Venit necesar pentru break-even18.000 ÷ 35%51.429 EUR
  3. Comenzi necesare51.429 ÷ 80 EURaproximativ 643 comenzi
  4. Trafic calificat necesar643 ÷ 1,5%aproximativ 42.857 sesiuni

Aceasta este valoarea cumulată pe perioada analizată, nu neapărat trafic care apare uniform lunar. Calculul folosește valorile nerotunjite.

Întrebarea strategică

Există suficientă cerere și suficiente oportunități pentru a genera acest nivel de trafic și conversii într-un interval realist?

DWF răspunde prin:

  • market sizing
  • gap analysis
  • competiție
  • capacitatea website-ului
  • resurse
  • scenarii

Scenarii, nu promisiuni

Planificăm cu scenarii și luăm decizii pe măsură ce apar date noi

Fiecare business case are trei scenarii. Cifrele lor se construiesc din datele tale; mai jos este logica, nu un forecast.

Conservator

Investiție
Buget stabil, fără resurse suplimentare
Acțiuni
Implementare lentă, prioritizată pe blocajele critice
Indicatori
Indexare, acoperire, vizibilitate pe paginile prioritare
Rezultate orientative
Creștere modestă, pe un orizont mai lung
Riscuri
Competitorii pot avansa mai repede
Condiții
Resurse interne limitate, competiție stabilă

Bază

Investiție
Bugetul planificat, alocat pe roadmap
Acțiuni
Implementare conform planului, pe toate workstreamurile
Indicatori
Share of voice, trafic calificat, conversii pe pagini comerciale
Rezultate orientative
Progres gradual, evaluat la checkpoints
Riscuri
Întârzieri de development sau de aprobare
Condiții
Ritm competitiv similar, echipe disponibile

Accelerat

Investiție
Buget și resurse suplimentare
Acțiuni
Implementare rapidă și extinderea scope-ului
Indicatori
Vizibilitate comercială, autoritate, venit și contribuție
Rezultate orientative
Progres mai rapid, dacă oportunitatea există
Riscuri
Cost mai mare și presiune pe calitate
Condiții
Oportunitate mare, capacitate de implementare

Transparență

Nu recomandăm SEO dacă premisele economice nu susțin investiția

O strategie bună poate concluziona că SEO trebuie amânat, limitat la o zonă precisă sau combinat cu alte canale.

  • cerere organică foarte redusă
  • produs fără product-market fit
  • marjă insuficientă
  • imposibilitatea implementării
  • website care urmează să fie înlocuit fără plan
  • lipsa trackingului
  • obiectiv nerealist
  • nevoie de rezultate imediate
  • buget insuficient pentru contextul competitiv
  • ofertă necompetitivă
  • lipsa resurselor interne esențiale

Proces

Cum transformăm obiectivul financiar într-o campanie integrată

  1. Business understanding

    model · venit · marjă · produse · servicii · clienți · piețe · sezonalitate · obiective

  2. Measurement framework

    conversii · venit · leaduri · pipeline · atribuire · baseline · dashboard

  3. Search demand

    cerere · intenții · categorii · customer journey · branded · non-branded · GEO

  4. Audit 360

    Tehnologie · Relevanță · Autoritate · competitori

    Despre Auditul SEO
  5. Opportunity sizing

    cerere · gapuri · dificultate · impact · resurse · scenarii

  6. Business case

    buget · break-even · obiective · risc · perioadă · condiții

  7. Roadmap

    12–24 luni · workstreams · resurse · responsabilități · dependențe · KPI

  8. Implementare

    DWF · echipa clientului · development · content · PR · analytics

  9. Măsurare

    dashboard · întâlniri · checkpoints · business reviews

  10. Reprioritizare

    date · competitori · update-uri · AI Search · rezultate · oportunități

Roadmap 12 luni

Workstreamuri paralele, un singur plan

Strategia, tehnicul, contentul, autoritatea, GEO și măsurarea avansează în paralel. Fiecare trimestru are un accent.

Exemplu demonstrativ. Nu fiecare campanie urmează exact acest calendar.

Roadmap demonstrativ pe 12 luni, pe șase workstreamuri paralele
WorkstreamLunile 1–3Lunile 4–6Lunile 7–9Lunile 10–12
Strategy
Business case și prioritizare (lunile 1–2)Checkpoints și business reviews (lunile 3–12)
Technical
Remediere critică (lunile 1–3)Arhitectură, template-uri, QA (lunile 4–12)
Content
Pagini comerciale și categorii (lunile 2–6)Clustere și extindere (lunile 7–12)
Authority
Link gap și primele assets (lunile 3–6)Digital PR și ritm lunar (lunile 7–12)
GEO
Baseline AI Visibility (lunile 4–6)Monitorizare și optimizare (lunile 7–12)
Analytics
Tracking și baseline (lunile 1–2)Dashboard de business impact (lunile 3–12)
  • StrategyLunile 1–2: Business case și prioritizareLunile 3–12: Checkpoints și business reviews
  • TechnicalLunile 1–3: Remediere criticăLunile 4–12: Arhitectură, template-uri, QA
  • ContentLunile 2–6: Pagini comerciale și categoriiLunile 7–12: Clustere și extindere
  • AuthorityLunile 3–6: Link gap și primele assetsLunile 7–12: Digital PR și ritm lunar
  • GEOLunile 4–6: Baseline AI VisibilityLunile 7–12: Monitorizare și optimizare
  • AnalyticsLunile 1–2: Tracking și baselineLunile 3–12: Dashboard de business impact
  1. Lunile 1–3

    • diagnostic
    • tracking
    • quick wins
    • research
    • prioritizare
    • remediere critică
  2. Lunile 4–6

    • pagini comerciale
    • content
    • arhitectură
    • autoritate
    • monitoring
  3. Lunile 7–9

    • extindere
    • clustere
    • Digital PR
    • optimizare
    • GEO
  4. Lunile 10–12

    • scalare
    • consolidare
    • evaluare
    • business impact
    • strategia anului următor

Raportare pentru management

Managementul trebuie să vadă mai mult decât poziții și trafic

Dashboardul leagă investiția de rezultatul comercial, pas cu pas, și arată deciziile care trebuie luate.

  1. Investiție
  2. Activitate
  3. Active construite
  4. Vizibilitate
  5. Trafic calificat
  6. Conversii
  7. Venit
  8. Contribuție
  • buget utilizat
  • roadmap
  • progres
  • workstreams
  • vizibilitate
  • trafic comercial
  • conversii
  • venit
  • cost media echivalent
  • forecast versus actual, dacă există model valid
  • scenarii
  • riscuri
  • decizii necesare
Schemă a raportului. Conținutul real se construiește pe datele și metodologia de atribuire ale fiecărui brand.

Nu prezentăm toate conversiile organice ca fiind produse exclusiv de activitatea DWF. Contribuția se discută pe baza unei metodologii de incrementalitate stabilite împreună: baseline, branded și non-branded, paginile lucrate, comparații controlate unde datele permit.

De ce DWF

O strategie. Toate capabilitățile necesare pentru implementare.

Strategia nu este limitată de un singur serviciu pe care vrem să îl vindem. Bugetul poate fi direcționat către combinația de acțiuni care răspunde diagnosticului și obiectivului.

  • DWF × Upswing

    Radu Mărcușu, fondatorul Upswing, conduce SEO și GEO în DWF. Metodologiile celor două echipe lucrează în același plan.

  • Premii internaționale în search

    Printre premiile publicate: Best Global Large Integrated Search Agency, Best SEO Campaign (Large) și Best Use of Data (SEO): Large.

    Vezi premiile
  • Date proprii despre piață

    trafic.dwf.ro, dashboardul public al Centrului de Excelență în SEO & GEO, urmărește 799 de site-uri din România.

Disciplinele din aceeași echipă

Campania este coordonată unitar, iar fiecare workstream este gestionat de specialiștii disciplinei respective

  • Coordonarea SEO & GEO

    Radu Mărcușu

    Director SEO & GEO

    Radu Mărcușu coordonează direcția SEO și colaborarea dintre strategie, tehnologie, content, autoritate și măsurare.

  • Technical SEO

    Florin Girtan

    Head of SEO

    Florin Girtan coordonează abordarea SEO tehnică a DWF și modul în care investigațiile, recomandările și prioritățile sunt transformate într-un plan aplicabil de către echipele de development.

  • Content

    Irina Pele

    Head of Content

    Irina Pele coordonează strategia, procesele editoriale și colaborarea dintre echipele de Content, SEO, GEO și Digital PR.

  • GEO

    Anca Șolea

    Head of Customer Success

    Coordonează departamentul GEO. Are peste 15 ani de experiență în client service, marketing și SEO. A intrat în echipa DWF în 2017, ca SEO Project Manager.

  • Data Analytics

    Liviu Taloi

    Director Data Analytics

    Fondator ECOMpedia și consultant în e-commerce, cu expertiză în analytics și optimizarea conversiilor.

  • Autoritate și Link Building

    Specialiștii în link gap, publisheri și Digital PR gestionează workstreamul de autoritate.

  • Account Management

    Un punct de contact unic ține ritmul, deciziile și comunicarea cu echipele tale.

  • Development

    Implementează sau validează schimbările tehnice, împreună cu echipa ta de development.

Pentru Autoritate, Account Management și Development prezentăm roluri, nu persoane. Vezi echipa de management.

Modele de colaborare

DWF poate coordona întreaga campanie sau poate completa echipa internă

Nu știi ce model ți se potrivește? Compară agenția SEO cu specialistul intern și vezi ce întrebări merită puse înainte.

Strategie și implementare completă

DWF coordonează toate workstreamurile.

Potrivire
Branduri fără echipă SEO internă sau care vor un singur responsabil pentru rezultat.
Responsabilități
DWF: strategie, tehnic, content, autoritate, GEO, măsurare. Clientul: aprobări, acces, expertiza de produs.
Guvernanță
Un owner DWF al campaniei și un sponsor din partea clientului.
Livrabile
Business case, roadmap, implementare, dashboard, business reviews.
Ritm
Sprinturi de lucru, raportare lunară, review de business trimestrial.

Strategie DWF, implementare mixtă

DWF și echipele clientului împart responsabilitățile.

Potrivire
Companii cu echipe de content sau development care au nevoie de direcție și de capabilitățile lipsă.
Responsabilități
Matrice RACI pe workstream: cine face, cine aprobă, cine verifică.
Guvernanță
Backlog comun, priorități stabilite împreună, QA DWF pe livrabilele interne.
Livrabile
Strategie, briefuri, specificații tehnice, QA, dashboard.
Ritm
Întâlniri operaționale săptămânale sau bilunare, review lunar.

Consultanță pentru echipa internă

DWF oferă strategie, prioritizare, QA și business reviews.

Potrivire
Echipe SEO interne mature, care vor o perspectivă externă și validarea deciziilor.
Responsabilități
Echipa internă implementează. DWF prioritizează, verifică și provoacă ipotezele.
Guvernanță
Checkpoints de decizie și escaladare către management.
Livrabile
Strategie, prioritizare, recomandări, QA, business reviews.
Ritm
Sesiuni de lucru regulate și review de business periodic.

Program enterprise

Mai multe piețe, echipe, website-uri sau branduri.

Potrivire
Grupuri cu mai multe website-uri, piețe sau linii de business.
Responsabilități
Guvernanță centrală, execuție pe piețe, standarde comune.
Guvernanță
Steering committee, owneri pe piață și pe workstream.
Livrabile
Framework comun, roadmap pe piețe, dashboard consolidat.
Ritm
Cicluri de planificare trimestriale, raportare pe piețe și consolidată.
Despre SEO Enterprise

Studii de caz

Proiecte SEO publicate de DWF

Ce era de rezolvat, ce am făcut și ce s-a schimbat, cu perioada și sursa cifrelor scrise lângă ele.

Vezi studiile de caz SEO

Întrebări frecvente

Întrebări frecvente despre Strategia SEO 360

Ce este Strategia SEO 360?

Este o campanie SEO integrată construită pornind de la obiectivul financiar, bugetul și economia businessului. Stabilim ce trebuie să se întâmple pentru ca investiția să merite, apoi combinăm Technical SEO, Content, Autoritate, GEO, Local SEO și Data Analytics în proporția pe care o cere diagnosticul.

Cum diferă de Auditul SEO?

Auditul SEO este diagnosticul: arată ce limitează creșterea și cum stai față de competitori. Strategia SEO 360 include diagnosticul, dar merge mai departe: business case, scenarii, alocarea bugetului, implementare, măsurare și reprioritizare pe 12–24 de luni.

Trebuie să aleg eu serviciile?

Nu. Ne ajuți să înțelegem obiectivul, economia businessului și nivelul de investiție. DWF proiectează combinația de acțiuni după diagnostic, nu înainte.

Cum stabiliți bugetul?

Pornim de la bugetul pe care îl ai în vedere și de la obiectiv. Calculăm pragul de rentabilitate, verificăm cererea și competiția, apoi propunem alocarea pe workstreamuri. Dacă bugetul nu susține obiectivul, spunem asta și propunem alternative: alt orizont, alt scope sau alt obiectiv.

Există un buget minim?

Nu publicăm un prag universal, pentru că bugetul necesar depinde de competiție, de dimensiunea website-ului și de obiectiv. În discuția inițială îți spunem dacă bugetul avut în vedere este realist pentru contextul tău.

Cum calculați valoarea traficului?

Separat, pe trei niveluri: valoarea media echivalentă (trafic × CPC), venitul (conversii × valoare) și marja sau contribuția (venit × marjă). Doar ultima este baza pentru pragul de rentabilitate.

Ce înseamnă cost media echivalent?

Cât ar costa să cumperi prin Google Ads un volum similar de clickuri, la CPC-ul mediu introdus. Este un reper de comparație, nu venit și nu profit.

Venitul incremental este garantat?

Nu. Calculatorul și business case-ul lucrează cu scenarii. Rezultatul real depinde de cerere, competiție, implementare, atribuire, sezonalitate și evoluția căutării. De aceea urmărim indicatori timpurii și intermediari și ajustăm planul.

Cum calculați break-even?

Împărțim investiția totală la marja brută (ajustată cu retururile, dacă există) și obținem venitul necesar. Din el derivăm comenzile sau clienții, leadurile și traficul calificat necesar, pe baza ratelor tale de conversie.

Ce date sunt necesare?

Pentru calculator: trafic organic, CPC, buget și ratele de conversie. Pentru strategie: acces la Google Analytics sau alt instrument de analytics, Search Console, date de vânzări sau CRM, marje, sezonalitate și obiective. Putem începe cu date agregate.

Cum măsurați contribuția SEO?

Stabilim un baseline, separăm branded de non-branded, urmărim paginile și categoriile lucrate și comparăm cu scenariile. Unde datele permit, folosim metode de incrementalitate. Nu atribuim automat toate conversiile organice activității DWF.

Cum tratați assisted conversions?

Le raportăm separat de conversiile last-click. SEO apare des mai devreme în drumul clientului, iar atribuirea poate subestima sau supraestima contribuția. Arătăm ambele perspective și explicăm limitele.

De ce poate scădea traficul informațional?

O parte dintre întrebări primesc răspuns direct în SERP, prin AI Overviews, featured snippets sau alte elemente. Scăderea trebuie însă diagnosticată pe interogări, pagini și feature-uri: poate avea și alte cauze, de la update-uri la competiție.

Ce rol au AI Overviews?

Pot reduce clickurile pe unele interogări informaționale și pot trimite vizitatori mai avansați în decizie. Studiul Pew din 2025 a găsit mai puține clickuri pe rezultate tradiționale când apărea un AI summary. Google spune că clickurile din aceste pagini sunt de calitate mai bună. Verificăm efectul în datele fiecărui brand.

Mai merită investiția în SEO?

Depinde de cerere, marjă, competiție și capacitatea de implementare. Business case-ul există tocmai pentru a răspunde la această întrebare înainte de investiție. Uneori concluzia corectă este amânarea sau limitarea SEO la o zonă precisă.

Includeți GEO?

Da, când diagnosticul o cere. Monitorizarea AI Visibility, întrebările, entitatea, sursele și conținutul pentru răspunsurile AI fac parte din mix, coordonate de departamentul GEO.

Includeți Link Building?

Da, ca parte a workstreamului de Autoritate, alături de Digital PR, mențiuni și assets. Ponderea depinde de gapul de autoritate față de competitori.

Includeți Content și Technical SEO?

Da. Sunt două dintre capabilitățile de bază. Cât buget merge în fiecare depinde de blocajele găsite: un website cu probleme de indexare are nevoie întâi de tehnic, unul cu gapuri de cerere, de content.

Putem implementa intern?

Da. Poți alege strategie DWF cu implementare mixtă sau consultanță pentru echipa internă. Stabilim clar cine face, cine aprobă și cine verifică.

În cât timp apar rezultate?

Indicatorii se mișcă în momente diferite. Primele semnale apar de obicei în indicatorii timpurii (indexare, acoperire, vizibilitate), apoi în trafic calificat și conversii. Ritmul depinde de competiție, de starea website-ului și de viteza implementării, așa că nu dăm un termen universal.

Strategia este pentru 12 sau 24 de luni?

Roadmapul se construiește de regulă pe 12–24 de luni, cu checkpoints trimestriale. Calculatorul permite 12, 18 sau 24 de luni pentru că, în piețe competitive, impactul comercial poate cere mai mult de un an.

Cum ajustați bugetul?

La momentele de decizie stabilite în business case. Dacă datele arată o oportunitate mai mare, propunem accelerarea. Dacă un workstream nu produce semnalele așteptate, mutăm bugetul spre zonele cu impact estimat mai mare.

Ce se întâmplă dacă obiectivul nu este realist?

Îți spunem. Propunem un obiectiv intermediar, un orizont mai lung, o zonă mai precisă sau combinarea SEO cu alte canale. Nu construim o strategie pe o premisă pe care datele nu o susțin.

Cine coordonează campania?

Direcția SEO & GEO, condusă de Radu Mărcușu, coordonează strategia. Fiecare workstream este gestionat de specialiștii disciplinei, iar Account Management ține legătura cu echipa ta.

Cum raportați către management?

Printr-un dashboard care leagă investiția de activitate, active construite, vizibilitate, trafic calificat, conversii, venit și contribuție. Includem scenarii, riscuri și deciziile necesare, nu doar poziții și trafic.

SEO poate înlocui Google Ads?

SEO și Google Ads au modele diferite. CPC-ul poate ajuta la estimarea valorii media echivalente, dar nu înseamnă că traficul organic și cel plătit au aceeași calitate sau același comportament. De cele mai multe ori, cele două canale se completează.

Care este diferența dintre valoarea media și venitul organic?

Valoarea media echivalentă arată cât ar costa traficul dacă l-ai cumpăra. Venitul organic arată ce vânzări sunt asociate traficului. Niciuna nu este profit: pentru asta folosim marja sau contribuția.

Strategie SEO 360

Construiește business case-ul SEO al brandului tău

Spune-ne ce buget ai în vedere, ce obiectiv financiar urmărești și cum funcționează businessul. Echipa DWF va evalua dacă există o oportunitate realistă și ce strategie ar putea susține obiectivul.

  1. Business: website, model, piață
  2. Economie: trafic, conversie, valoare, marjă
  3. Investiție: buget, perioadă, obiectiv
  4. Contact

Dacă ai folosit calculatorul, valorile sunt deja completate. Le poți modifica sau scoate din cerere înainte de trimitere.

  1. Business
  2. Economie
  3. Investiție
  4. Contact

Pasul 1 din 4. Despre business

Cere o strategie