Vezi video integral
Intra in comunitatea DWF si ai acces la continut premium:
  • interviuri video cu experti
  • video de la Happy Thursday
  • video DWF Talks
  • cronica SEO
EXPERTI E-COMMERCE & DIGITAL MARKETING

Vindeți în diaspora românească. Au o putere financiară mai mare și ar comanda oricând din România

Florin Toma este eCommerce Manager la DHL Express România, iar de 5 ani de zile, ajută mediul antreprenorial din România să aibă mai multe vânzări. Aici se referă la vânzările internaționale, pentru că, așa cum știm cu toții, România este o piață limitată, iar menirea DHL România este aceea de a-i încuraja pe acești antreprenori să facă niște pași în tot ceea ce înseamnă globalizare.

Clientul ideal este orice client din România care are un magazin online și care vrea să vândă mai mult, decât o face clipa de față, local. Acest client ideal este cel care vinde Fashion, cosmetice care vinde cosmetice și de asemenea cel  care vinde Luxury, Goods și tot așa.

În România, undeva la maxim 3% dintre magazinele online, fac vânzare internațională, ceea ce înseamnă că suntem cumva în spatele altor piețe din Europa de Est. Având în vedere că piața din România este una destul de limitată, undeva pe la 5-6 milioane de clienți activi, Florin Toma ne sucerează Europa în primă fază, unde exista 500 de milioane de clienți potențiali, care pot fi targetați mai simplu și promovate articolele.

Evoluția din ultimele luni de zile, după acel șoc al războiului din luna februarie, lumea a început să trăiască cu teama de a nu mai vinde peste hotare, dar dacă ai un magazin online care are potențial cu adevărat, ar putea face vânzări indiferent de situația pe care o poate întâlni, pandemie, război și alte situații care pot interveni.